- Annons -
P2P - Ekonomi
  • Startsida
  • Alla inlägg
    • Allmänt
    • Peer-to-Peer
  • Plattformar
  • Kontakta
  • Integritetspolicy
  • Om P2P-Ekonomi
söndag, januari 29, 2023
Inga resultat
Visa alla resultat
  • Startsida
  • Alla inlägg
    • Allmänt
    • Peer-to-Peer
  • Plattformar
  • Kontakta
  • Integritetspolicy
  • Om P2P-Ekonomi
Inga resultat
Visa alla resultat
P2P - Ekonomi
Inga resultat
Visa alla resultat

PeerBerry nådde ny milstolpe

2019-07-17
PeerBerry nådde ny milstolpe

PeerBerry meddelade på onsdagen att man i juni månad uppnådde en ny milstolpe då man finansierat lån till ett totalt värde av 100,000,000€.

Utöver det har man de senaste månaderna fortsatt att öka sina lånevolymer. I juni finansierades lån av ett totalt värde på 11,267,255€ på plattformen.

Liknandeartiklar

PeerBerry börjar med tvåstegsverifiering

PeerBerry inför lojalitetsprogram

Även på investerarsidan ökar siffrorna och i skrivandets stund har PeerBerry strax över 8500 investerare under sina vingar.

Ny kreditgivare

Utöver de fina siffrorna presenterade man en ny kreditgivare på plattformen i form av ryska Eurostar Finance (Aventus Group). Eurostar kommer att erbjuda investeringar i billån med en årlig avkastning på 12.2-13.5%. Lånen kommer med en återköpsgaranti som löser ut när lånen är 60 dagar sena.

Då Eurostar Finance är relativt nya på lånemarknaden har Aventus Group undertecknat ett garantiavtal som säkerställer att ytterligare säkerhet ges för dessa lån.

Fortsatt ny i gemet

Personligen har jag ännu ingen direkt uppfattning om vare sig PeerBerry eller Eurostar Finance. Detta då jag precis anslutit mig till plattformen och därmed inte sett några resultat. Gällande Eurostar är dom som sagt nya på marknaden och jag har inte heller satt mig in i företaget.

Men att PeerBerry visar växande siffror på både finansierade lån och investerare bådar ju gott. Att man även presenterar nya kreditgivare tyder ju på att man satsar.

Risker
Tänk på att historisk avkastning inte är en garanti för framtida avkastning. Din investering kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

- Annons -
DelaTwittraDelaSkicka
Förra artikeln

Ukrainska långivaren Alexcredit till Mintos

Nästa artikel

Viventor presenterar ny VD

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

- Annons -

Populära artiklar

SaveLend

Savelend introducerar andrahandsmarknad

2020-10-31
Allmänt

Telegram en källa till kunskap – Startade grupp för oss svenskar

2020-06-22
Peer-to-Peer

Fast Invest presenterar ny långivare

2019-10-28
Kameo

Kameo uppdaterar budfunktionen

2019-06-21
Nästa artikel

Viventor presenterar ny VD

Aforti Finance i blåsväder

Aforti Finance i blåsväder

  • Startsida
  • Alla inlägg
  • Plattformar
  • Kontakta
  • Integritetspolicy
  • Om P2P-Ekonomi
Ansvarig utgivare: Daniel Sjöholm
Larm-Söderhamn Media

© 2021 P2P-Ekonomi.se

Inga resultat
Visa alla resultat
  • Startsida
  • Alla inlägg
    • Allmänt
    • Peer-to-Peer
  • Plattformar
  • Kontakta
  • Integritetspolicy
  • Om P2P-Ekonomi

© 2021 P2P-Ekonomi.se

Kakor
Vi bjuder på kakor! Om du tycker det är ok, klickar du bara på "Acceptera alla". Du kan såklart välja vilken typ av kakor du vill ha genom att klicka på "Inställningar".
Inställningar Acceptera alla
Kakor
Välj vilken typ av kakor du vill acceptera. Ditt val kommer att sparas i ett år.
  • Nödvändiga
    Dessa kakor går inte att välja bort. De behövs för att hemsidan över huvud taget ska fungera.
  • Statistik
    För att vi ska kunna förbättra hemsidans funktionalitet och uppbyggnad, baserat på hur hemsidan används.
  • Upplevelse
    För att vår hemsida ska prestera så bra som möjligt under ditt besök. Om du nekar de här kakorna kommer viss funktionalitet att försvinna från hemsidan.
  • Marknadsföring
    Genom att dela med dig av dina intressen och ditt beteende när du surfar ökar du chansen att få se personligt anpassat innehåll och erbjudanden.
Spara Acceptera alla